Stravujte podle chuti!

Víra a já

31. října 2015 v 11:51 | Es |  kecy, co nevešly se ani do análu, sem tam konspirace
(jen aby bylo jasno...Steeve jaksi taksi založil čelindž...asi to nemyslel vážně, ale co už, stejně dlouho nevyyšel článek)

Upřímně, když jsem byla hodně malá (rozuměj chodila do školky), často jsem se doma modlila k Ježíškovi. Klekla jsem si na kolena pod oknem a sepjala ruce. A přání se mi povětšinou vyplnilo. Například aby donesl hřebíčky (kořením) ozdobený pomeranč naší paní učitelce ve školce. Nechala jsem ho na našem balkóně. No a o pár dní později ho přinesla do školky ona paní učitelka s tím, že ho našla na svém balkóně!


I když si se mnou rodiče takto hráli, nestal se ze mě věřící. Nebo lépe řečeno - neztotožňuju se z žádnou církví /náboženstvím. Protože víra a náboženství nejsou synonyma. Víru máme každý z nás v sobě a můžeme si věřit sakra čemukoliv. At´už věříme v dobro a zlo, v boha či v zákony schválnosti, víra to je, i když se nehlásíme k žádné organizaci, která si na naší víře živí kapsu. Představa, že mám určeno v co mám věřit, mě děsí.

Díky tomu si myslím, že Česká republika je jeden z nejsvobodnějších států na světě. Že jsme národ ateistů. Každý si můžeme věřit, čemu chceme, a ať si Británie nebo Amerika tváří svobodně jak chtějí, to my jsme ti svobodní.

Možná snad někdo může namítat, že náboženství člověka naučí morálce, pomůže vystavit správný žebříček hodnot, jenže kolik dobrého může náboženství přinést, stejně tak přinese i zlého.

Nejspíš vás hned napadne islám. Oprávněně, a to právě díky momentální situaci ve světě. Ale stačí se podívat pár století zpět a hle - tu je inkvizice. Inkvizice a odpustky. Ano, to je křesťanství ve středověku i v novověku a možná i dnes.

Je to nejspíš příjemné, myslím ten pocit, že je někdo nad vámi. Někdo, kdo na vás dohlíží. Ale hleďte, žijeme i bez bohů a andělů. Žijeme.

Vaše Es
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Steeve X Steeve X | E-mail | Web | 17. listopadu 2015 v 11:28 | Reagovat

Závěr se mi strašně líbil! :)

Dokonce máš pravdu i se středověkostí křesťanství - jen se podívej, jak málo je mu islám nepodobný! Srovnej džihády s křížovými výpravami, Alláha s Bohem, "panovníky z boží moci"... Máme jediné štěstí, že křesťanství vstoupilo na cestu reformace a humanismu, což z ní dnes nečiní tak radikální společnost. Nikdo už neodsuzuje ženy, netrvá na slepé víře ani nechce vyplácet povinné desátky. Nicméně církev je pořád organizace. Možná proto nemáme rádi náboženství jako takové.

A na náš ateismus jsem taky patřičně hrdý. Svoboda víry je vlastně tou nejdůležitější ze všech :)

2 ten opeřenec es ten opeřenec es | 9. prosince 2015 v 20:46 | Reagovat

[1]: Čím víc nad vírou přemýšlím, tím víc mi přijde nepřirozená. A tím víc jsem ráda, že mě žádná nesvazuje. Zvláštní. Děkuju za komentář. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama