Stravujte podle chuti!

Měknu

7. dubna 2015 v 16:57 | Es |  cosi o hudbě a knižkach
Bývávaly časy, kdy jsem poslouchala metal. Jo fakt. Bylo mi asi tak jedenáct až třináct, ale pak se to zlomilo a já jsem skončila u lidí jako Ed Sheeran a Jake Bugg.


Dřív jsem prostě jela System Of A Down a bylo. Teď si je sice pustím, ale mimo to jdu i hodně do těch sladších okruhů hudby.
Ale co se mi na Systémech hodně líbí, že jsou odlišní, že to není hloupé blití do mikrofonu, ale že tam mají propracované melodie s východním nádechem. Už jen když se na ně podíváte, je jasné, že nejsou tak úplně z Ameriky, ale odněkud z Arménie. Opravdu nesnáším ty metal/hard-rock/heavy-metal kapely jako třeba Iron Maiden, Guns 'n Roses a spousta dalších, které mi splývají do sebe. To jsou jenom bezhlavá sólíčka na véčko a dlouhý protáhlosti ve zpěvu před sólíčkem. Nechutný.


Tohle je písnička Chop Suey!, jen abyste si mohli udělat představu - tohle jedna z jemnějších. :D


A tady můžete slyšet východní prvky v písničce Radio/Video.

Teď si ještě vzpomínám na úlet zvaný Cradle of Filth konkrétně písnička Nymphetamine. Jak se mi to mohlo líbit? Je to plný hnusnýho klišé.

Teď poslouchám, mno... jedu hodně Zrní, Red Hot Chili Peppers (všechny, včetně těch raných), pak i Nirvanu (já vím, že je to teď strašně moderní, ale teď padejte na kolena - já znám i jiný písničky než Smells Like Teen Spirit!) Vypsaná Fixa a celkově se mi líbí spíš ta starší muzika jako třeba Boney M., The Doors, Manu Chao, starý Chinaski i starý Kryštof (záměrně píšu "starý", páč víme své o jejich dnešním uměleckém stavu, že?), protože typická "hudba" pro dnešek se opravdu nedá dlouho vydržet. Jsou samozřejmě i výjimky a o těch teď.


Ed Sheeran. Já si obecně moc nepotrpím na moderní / na in interprety, ale Ed je něco jiného. Abych pravdu řekla, stejně se mi od něho líbí jen tři písničky. Zatím, protože kdo ví, jak to s tím měknutím bude pokračovat? A to jsou ony: Give me love, I see fire, Sing. Nutno dodat, že Give me love a I see fire umím na kytaru, což z nich dělá ještě lepší písničky.

A navíc mi Ed přijde celkem skormný a že si na nic nehraje - stačí se podívat jak se obléká. Takový lidi mám nejradši - co si na nic nehrajou.


A pak tu máme neskolintelné jméno Jake Bugg. Původně jsem si myslela, že to je opravdu dobový zpěvák, ale pak jsem viděla video Jake Bugg live 2014 a celý mi to došlo. Teď je mu asi dvacet.
Našla jsem ho přes soundtrack k Hvězdy nám nepřály a hodně lidí se chvástá tím, že ho znalo dřív, ale není to jedno, když se vám líbí? I když, přesně takovýhle věci mě štvou, když někdo objeví moji malou hvězdičku a najednou je z toho hit. Hm.


Konkrétně na Jakeovi se mi líbí, že je originální svým hlasem. A taky, že je odměřený. Jo, spousta lidí si asi řekne, že jeho koncerty jsou asi nuda, když neskáče po pódiu se skrčenýma nohama jako to dělají punk rockeři (to je kapitola sama o sobě), ale mě se prostě líbí, že se tím odlišuje, že si na nic nehraje. I když pak vypadá, že je nachcípaný. Nebo jako studený čumák. Zase se mi ale líbí jenom pár písniček... hah, snad jenom u Red Hot Chili Peppers můžu všechny. A další plus na Jakeovi je, že se jeho písničky dají hrát na kytaru. Poslední dobou nedělám nic jiného, takže už začínám mít pořádný mozoly.

Hodně mě na něm zaujal jeho hlas. Spousta komentářů ho díky němu osočovala, ale to je to, čím se liší od ostatních. Kdyby zpíval "normálně", zapadlo by to mezi dnešní humbuk raz dva a mě by to neoslovilo, ani bych nepátrala po tom, jak onen interpret působí na koncertech a tím pádem bych si ho ani neoblíbila. Jak málo stačí a jak málo lidí si to uvědomuje.


To bylo Simple As This a tady Lightning Bolt, kde můžete vidět, jak působí na koncertu:


Jake Bugg není pro ty typy posluchačů, kteří potřebují k plnému zážitku mlhu, oheň, balónky a holubice.

A česká hudební scéna? Upřímně, všechny ty Cesty, Srdcebeaty, Xindlové, Machttové atd. jdou mimo mě. Jako nejhorší zlo vnímám spojení Kluse s Kryštofem v Cestě. Nejzlověstnější na tom je, že když to jednou slyšíte, už to do konce dne nevymlátíte z hlavy. Tyhle návykový písničky, který jsou samy o sobě příšerný, by se neměly vyrábět.

Vaše Es
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama