Stravujte podle chuti!

Hraničářův učeň I - Rozvaliny Gorlanu

27. října 2014 v 11:18 | Es |  Knihy
Kniha: Hraničářův učeň, kniha první - Rozvaliny Gorlanu
Autor: John Flanagan


Anotace
První kniha fantasy série příběhů o Willovi a jeho přátelích z hradu Redmontu.
Will je na svůj věk malý, ale zato je hbitý a neobyčejně bystrý. Celý život snil o tom, že se stane slavným rytířem jako otec, kterého nikdy nepoznal, ale do bojové školy na hradě Redmontu ho pro malý vzrůst nepřijmou. Místo toho se dostane do učení k Haltovi, tajemnému hraničáři, jehož záhadnou schopnost neviditelně se pohybovat lidé přičítají černé magii. Will se postupně učí používat zbraně hraničáře: luk a šípy, šedozelenou pláštěnku a houževnatého malého ponyho. Ačkoli Will nemá meč ani velkého koně, po kterých tolik toužil, zjistí, že dobrý hraničář je pro království stejně důležitý jako slavný rytíř. A když se s Haltem vydá na nebezpečnou výpravu do pustiny, aby vystopoval děsivé tvory, kteří se chystají zabít krále, zjistí nakonec, že hraničářské zbraně nejsou tak špatné…


Jak je příběh zpracován?
Řekla bych, že docel čtivě. Knížku jsem měla rychle přečtenou, kór když měla 272 stránek.


Často se v knize vyskytují zpětně převyprávěné části, které autor zřejmě nechtěl moc rozmazávat. Jestli si pod tím nedokážete nic představit, dám vám tu malý (mnou vymyšlený) příklad:

Kapitola 15
Měl hroznou žízeň, ale byl líný vstát z postele a dojít si do kuchyně. Vždyť to bylo nejmíň deset metrů!
Kapitola 16
Hověl si na gauči a popíjel džus. Když totiž ležel na té posteli, přemohla ho za chvíli tak ukrutná žízeň, že se nakonec musel zvednou a dojít si do kuchyně, aby otevřel ledničku, skříňku a otočil kohoutkem.

Asi tak. Kdo to pořád nepochopil, nechť si přečte Rozvaliny Gorlanu sám.

Co obálka? 6/6
Naprosto úchvatná! Teda netuším, rpič má Will na sobě fialový oblečení, jelikož Hraničáři mají být nenápadní a splývat s přírodou, ale stejně je prímová. Bez okolků dávám obálce plný počet.

Kritika
Na knihu jsem čekala bez mála dva roky, než byla v kihovně volná. Jaká škoda, že Hraničářova učně neměl nikdo vypůjčeného například před třemi roky. Příběh, který byl místy velmi předvídatelný, bych si určitě více užila. První půlka knihy byla... málo záživná. V podstatě se tam nic nedělo. Ale věřím, že mladší pokolení to určitě ocení.

Líbila se mi hlavně myšlenka hraničářů. Jejich zbarně jsou luk, dýka a vrhací nůž. Prostě moje oblíbené. Navíc jsou vlastně špioni, nebo jak bych to řekla, a ty já taky ráda. Na druhou stranu to byl příběh spíš pro děti a toliko jsem si ho neužila. Takže konečné hodnocení zní:

3/6Vaše kritická Es
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama