Stravujte podle chuti!

Jak napsat fantasy knihu

27. září 2014 v 15:45 | Es |  Užitečné návody...

Úvod

Tento článek je věnován všem začátečníkům, ale možná i stávajícím spisovatelům fantasy knih. Doufám, že dobře poslouží, tož čtěte dál.

Pravidlo číslo 1: Kostra zápletky

Sestvte si obrys vaší zápletky. Vypište si tři hlavní postavy, starého moudrého udatného učitele a hlavního záporáka. Udělejte z nejhlavnější postavy příbuzného hlavního záporáka, nejlépe syna či dceru. Poštvěte dotyčného proti záporákovi a pak ho s ním usmiřte a nechte ho, ať se snaží objasnit otcovu nevinu a postavte ho proti svým dvěma kamarádům a nechte ho pobrečet nad smrtí svého starého moudrého a udatného učitele, který bohužel zemřel.
Pokud vám nevyhovuje tato kostra, mám tu ještě jednu další a ještě více originální.
Nechte naši zlatou trojku postavit se hlavnímu záporákovi, ale rozhodně nechte bojovat jenom tu nejhlavnější postavu, jasné? Nejdřív to bude vypadat, že naše hlavní postav nemá šanci, a tak mu hlavní záporák nabídne, aby se přidal k němu, ale náš dotyčný to odmítne a pustí se z vervou do boje, kdy začne záporáka převyšovat. Ten se tak naštve, že udělá něco, čím se sám omylem zabije, protože nemůžeme z hlavní postavy udělt vraha, to je jasné.

Pravidlo číslo 2: Promyslete si svůj svět

Máte několik možností:

1) Utvořte originální školu magie, kam se dostanou tři hlaví postavy (ne víc), aniž by o ní kdykoliv předtím věděli a oni sami byli vždy skeptičtí k magii. Nechte je, aby jim to tam ukazoval samotný starý moudrý a udatný stařec. A rozhodně ke škole přidejte celý kampus, pokud jste hodně megalističtí, tak rovnou město plné lidí s magickými schopnostmi.

2) Vymyslete si úplně nový originální svět! Nacpěte tam spoustu možných i nemožných ras, ale o těch v dalším pravidle. Utvořte co nejvíce bizarní vládce s ještě bizarnějšími zásadami nebo rovnou na trůn posaďte hlavního záporáka!

3) Pokud ovšem jste líní vymýšlet celý nový svět nebo máte rádi propojení realit, šoupněte tajné východy z magického světa do toho našeho a nechte jimi unikat hrůzy k nám! Pošlete hlavní postavy to zastavit! Vybrte existující město a zasaďte tam svůj příběh! Doporučuji originální USA!

Pravidlo číslo 3: Zapojení symbolů

Vytvořte hlavnímu záporákovi nějaký symbol! Můžete vybírat z našeho světa, to je to nejlepší, co můžete udělat! Tak do toho - je libo pentagram, Davidova hvězda, nějaké písmeno, mystický kruh, černý kosatec...
A nezapomeňte na tu dobrou stranu! Přidělte jí nějaký božský symbol!

Pravidlo číslo 4: Věk a charakteristika postav musí být následovně

Musí být pouze tři stejně šestnáctiletě staří. Kluk1, kluk2 a holka. Nechte si čtenáře myslet, že ta holka je ošklivá, a jakmile trochu povyroste, upozorněte na její krásu. Z kluka1 udělejte tu nejhlavnější postavu a nenchte ho dělat chyby, opovažte se! On je přece ten pravý Gary Stue, bezchybný, nádherný, chytrý, silný a statečný! Kluk2 musí být hloupější, musí chybovat, být psychicky slabší. Holka je na vás, ale když ji uděláte chytrou, tak zabodujete. Rozhodně ji ale párkrát nechte někde uvíznout, aby ji musel kluk1 zachraňovat (kluk2 zrovna musel za trest... uklízet záchodky, dejme tomu).

Pravidlo číslo 5: Záporák

Ano, musí vládnout těm nejhnusnějším příšerám a obklopovat se jimi. Chodit oblečený pouze v černé. Být znetvořený nebo ledově krásný. Neprojevuje žádné city - v minulosti ho někdo blízký zradil a nikomu nevěří, chce se jenom mstít na ostatních nevinných. Na jeho tajemství pak zlatá trojka přijde a bude se ho snažit použít proti němu.

Pravidlo číslo 6: Vsaďte na kouzelné rasy

Rozhodně tam musíte vecpat elfy! Krásné, chladné a vegetariánské elfy žijící v lesích. Nezapomeňte na trpaslíky - ty malé a udatné, sic hřmotné, pidimužíky bytem ve skále obklopené největšími sloupy, jaké kdy kdo viděl, posypané diamanty a drahými kovy. Nic nezkazíte, pozor, rozhodně nic nezkazíte, když tam dáte upíry a uděláte z kluka2 jejich druha! A ještě lépe - vlkodlaky! Nedělejte je moc hnusné, spíš aby vypadali jako malí roztomilí medvídci a nechte se do jednoho zamilovat Holku. A aby nám tam nic nechybělo, stačí už jenom draci, víly a skřítci... a nějaká ta orginální rasa vámi vymyšlená, a to asi nejlíp můžete pořídit u záporáka - lehce vymyslete ty nejhnusnější kreatury, které mu slouží a pojmenujte je.

Pravidlo číslo 7: Originální jména

Zase máte pár možností a já vám je mileráda vyjmenuji:

1) Naprosto smyšlené nádherné paskvily, které nejdou přečíst a mystické názvy vámi vymšlené. Doporučuji tam vecpat co nejvíce pro Čechy exotických písmen - q, w, x, stříšky (neboli francouzsky accente circonflexe), čárky nad ,,u" uprostřed slov, accent grave, dále různé apostrofy a zdvojené souhlásky i samohlásky, pomlčky a přehlásky atd.
Vzor: Qúwrrèë-Tkâíhrooeiwcx'kentöé [kvůvrtě tteigrówč h gefle] - aneb nezapomeňte na výslovnost.

2) Použijte již vymyšlený jazyk a překládejte jednoduše na Gůglu. Doporučuji naprosto originální latinu!

Pravidlo číslo 8: Položte základní kameny pro váš fanklub

Ale jak? Jednoduše! Pokud se rozhodnete pro školu magie, utvořte tam různé spolky, předměty, aby si váši čtenáři mohli vybrat, kam by chtěli patřit, jejich vysněné povolání. Pokud nemáte školu, tak vytvářejte frakce, koleje, kraje... cokoliv!


Doslov

Doufám, že vám článek pomohl a konečně se to bude na knihkupeckých pultech jenom hemžit kvalitními knihami!

Vaše inovátorská Es
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Steeve X Steeve X | E-mail | Web | 27. září 2014 v 17:35 | Reagovat

Dlouho jsem se takhle nepobavil nad vlastně kritickým článkem! :D Když se nad tím zamyslí, opravdu je spousta fantasy na jedno brdo. Celý ten žánr se znehodnocuje a přitom zrovna u fantasy je to o co největší originalitě...teda spíš bylo.

Díky bohu za těch pár děl, co ještě jakž takž neunudí k smrti svou jednolitostí a béčkovostí...ubývá jich, snad naše generace tuto úroveň pozvedne...i když...jak tak pozoruju ty mnohé "povídky"...heheh.

Zachovej si tenhle ironický háv, rozhodně! :D

2 Ten opeřenec Es Ten opeřenec Es | Web | 27. září 2014 v 20:03 | Reagovat

[1]: Díky, jsem ráda, že ses bavil. A svůj háv si hodlám ještě ponechat, rozhodně. :D

3 Em Em | E-mail | 14. května 2016 v 19:15 | Reagovat

Děkuji moc za pomoc. Akorád já zháním spíše něco futuristického. Jako třeba kniha Divergence, Dárce apod. :-)  :-D

Jinak dík...Em

4 Ten opeřenec Es Ten opeřenec Es | Web | 25. května 2016 v 21:19 | Reagovat

[3]: Když už teda jsme u toho pomáhání, zapracovala bych na pravopisu. :-D hodně štěstí ;-)

5 Kory Kory | Web | 1. října 2016 v 23:02 | Reagovat

Genialita :D

6 zheclá vyšruganá es zheclá vyšruganá es | Web | 2. října 2016 v 17:33 | Reagovat

[5]: děkujuu! :D jdu si to po letech znova přečíst

7 BenyN BenyN | E-mail | 16. ledna 2017 v 22:19 | Reagovat

I found this page on 19th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Just search for:  pandatsor's tools

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama